ÖVRIGT / Speglar / Spegel 6115285
*
nr 611 5285
Tage Fougstedt
(1890-1959), Sverige
Spegel, Tage Fougstedt 1924, tenn, höjd: 54
Utrop:
300 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 november 2009
kl 19:44:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/11 15:03:09
1
500 kr
21/11 19:59:15
2
500 kr
21/11 20:01:53
2
700 kr
23/11 16:27:50
3
600 kr
23/11 16:28:04
3
700 kr
23/11 16:28:49
3
Vinnande bud
23/11 18:35:29
2
800 kr
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tage fougstedt tenn
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27
*
Tage Fougstedt
nr 611 5285
Tage Fougstedt
(1890-1959), Sverige
Spegel, Tage Fougstedt 1924, tenn, höjd: 54
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 23 november 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
20/11 15:03:09 | 1 | 500 kr |
21/11 19:59:15 | 2 | 500 kr |
21/11 20:01:53 | 2 | 700 kr |
23/11 16:27:50 | 3 | 600 kr |
23/11 16:28:04 | 3 | 700 kr |
23/11 16:28:49 | 3 | Vinnande bud |
23/11 18:35:29 | 2 | 800 kr |
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tage fougstedt tenn
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27